PojazdyTransport

Rodzaje i podział kontenerów transportowych

Rodzaje i podział kontenerów transportowych

W obecnych czasach istnieją różne rodzaje kontenerów transportowych, które mają nieco odmienne zastosowanie. Warto zapoznać się z ich podziałem.

Kontener uniwersalny

Wśród różnych rodzajów kontenerów transportowych można wymienić przede wszystkim kontenery o uniwersalnym charakterze, które mają ogólne przeznaczenie. Dzięki nim można przewozić między innymi ładunki drobnicowe, jednak sprawdzą się także przy większych ładunkach przewożonych luzem, zarówno w postaci płynnej, jak i sypkiej.

Kontener z otwartym dachem

Kolejnym rodzajem kontenera transportowego jest produkt z otwartym dachem. Tego rodzaju obiekty transportowe przeznaczone są zazwyczaj do przewożenia produktów o niestandardowych rozmiarach, które przekraczają wymiary standardowego kontenera. Kontenery z otwartym dachem są zazwyczaj ładowane od góry, a podłoga i ściany są wyposażone w specjalne uchwyty mocujące. Podczas transportu dach obiektu przykrywany jest wodoodporną plandeką, aby zmniejszyć wpływ czynników zewnętrznych na przewożone produkty. Kontenery tego rodzaju bardzo często są wykorzystywane do transportu sypkich towarów, głównie ze względu na łatwość ich załadunku od góry.

Kontener platforma

Najczęściej wybierane rodzaje kontenerów obejmują także produkty w postaci platform, które mają dość szerokie możliwości zastosowania. Przede wszystkim używa się ich do produktów ciężkich, a także wyrobów o większych gabarytach niż standardowe. Ładowność tego rodzaju kontenera wynosi około czterdziestu ton i znacznie przekracza ładowność standardowego kontenera. Kontenery w formie platform są wyposażone w uchwyty mocujące o podwyższonej wytrzymałości, dzięki czemu charakteryzują się trwałością oraz solidnością.

Kontener cysterna

Kontener w formie cysterny to kolejny rodzaj obiektu przeznaczonego do przewozu różnych ładunków. Kontenery w tej postaci najczęściej wykorzystywane są do transportu płynnych ładunków, ponieważ są tak skonstruowane, by ułatwiać to zadanie. Przewożone ładunki mogą być zarówno cieczami pitnymi, jak i płynnymi chemikaliami. Zbiornik umieszczony jest w ramie kontenera i zazwyczaj jest wypełniany jedynie w osiemdziesięciu procentach, aby zapobiec niebezpiecznym sytuacjom podczas transportu.

Kontener chłodniczy

Wśród różnych rodzajów kontenerów można także wymienić modele chłodnicze. Są one wykorzystywane podczas transportu różnych ładunków, które wymagają utrzymywania stałej temperatury podczas przewożenia. Obiekty mają specjalną konstrukcję, dzięki której możliwe jest uzyskanie oraz utrzymanie stabilnej temperatury w preferowanych zakresach.

Udostępnij