lider-bus.pl

Blog tematyczny o motoryzacji

Motoryzacja

Cechy maski samochodowej

Cechy maski samochodowej

Z pozoru mogłoby się wydawać, że maska w samochodzie osobowym to tylko zwykły kawałek blachy okrywający silnik. Jeśli jednak przyjrzymy się masce silnika dokładniej, to zauważymy, że ta część samochodowa może być znacznie bardziej skomplikowana. Maska silnika potrafi być znakiem rozpoznawczym marki, poprawiać komfort jazdy czy nawet chronić przechodniów w razie wypadku, a to tylko część zalet, jakie mogą wynikać z cech maski silnika, na których to skupimy się w tym wpisie.

Cechy maski samochodowej

·         Wygląd — cechą maski samochodowej, która jako pierwsza rzuca się w oczy, jest jej wygląd. W przypadku takich marek jak Volvo czy Aston Martin maska jest wręcz ich znakiem rozpoznawczym. 

·         Aerodynamika — ciekawy wygląd maski, szczególnie w przypadku samochodów sportowych, często wynika nie z fantazji projektantów, ale z przyczyn praktycznych. Kształt maski w ogromnym stopniu wpływa bowiem na aerodynamikę całego samochodu, ponieważ to właśnie maska kieruje strumień powietrza na inne elementy karoserii, tak aby powietrze opływało je w optymalny sposób.

·         Izolacja akustyczna — maska samochodowa to w pewnym sensie bariera pomiędzy miejscem przeznaczonym dla kierowcy i pasażerów a silnikiem, który jest jednym z głównych źródeł hałasu w kabinie. Dlatego na spodniej części maski montuje się specjalne wygłuszenie, dzięki któremu komfort jazdy jest większy.

·         Ochrona pieszych — nowoczesne samochody są wyposażone w systemy, które wykrywają potrącenie pieszego i w ułamku sekundy podnoszą maską tak, aby zminimalizować obrażenia pieszego na skutek uderzenia w szybę samochodu.

·         Waga — maska samochodowa to spory element karoserii, który nie przenosi obciążeń, dlatego w samochodach sportowych element ten wykonuje się z lżejszych materiałów, takich jak włókna węglowe, aby obniżyć masę całego pojazdu. 

Podsumowanie 

Jak więc widzisz, maska silnika to tak naprawdę jedna z najważniejszych, o ile w ogóle nie najważniejsza część karoserii. Jeśli więc maska w twoim samochodzie nie jest w 100% sprawna to zastanów się nad wymianą jej na nową. Skorzystaj z linku: https://www.signeda.pl/czesci-karoserii-c1330/maski-i-czesci-c1370/maska-c1392, a taka wymiana będzie tańsza niż się spodziewasz.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij