lider-bus.pl

Blog tematyczny o motoryzacji

Transport

Wymiary i typy palet drewnianych

Wymiary i typy palet drewnianych

Palety drewniane w obecnych czasach są bardzo szeroko wykorzystywane podczas transportu różnych towarów. Warto zapoznać się z ich podstawowymi typami, a także ich wymiarami.

Typ 1

Wśród różnych rodzajów palet drewnianych można wymienić między innymi paletę typu pierwszego. Jest to model, który z powodzeniem może być wykorzystywany w praktycznie wszystkich systemach magazynowych, dlatego jest tak chętnie wybierany przez klientów. Paleta tego rodzaju ma długość 1200 mm, a jej szerokość może być zróżnicowana i wynosi 800, 1000 lub 1200 mm.

Typ 2

Kolejnym rodzajem palet drewnianych są produkty typu drugiego, które są bardzo rozpowszechnione w niektórych krajach. Najczęściej wykorzystywane są jako elementy konstrukcji regałów o różnej specyfice. Jednak nie powinno się z nich korzystać w przypadku obsługi z wykorzystaniem paletyzatorów. Najczęściej wybierane wymiary palety tego rodzaju to 1200 x 1000 mm, jednak dostępne są również modele 1200 x 800 mm oraz 1200 x 1200 mm.

Typ 3 i 4

Paletę drewnianą można również znaleźć w ofercie w typie 3 i 4. Takie produkty szczególnie dobrze sprawdzają się podczas magazynowania towarów na regałach tradycyjnych oraz wjezdnych, ale także regałach typu pushback oraz z wózkiem wahadłowym, który jest sterowane w sposób radiowy. Wymiary palety tego rodzaju obejmują długość 1200 mm wraz z szerokością 1000 mm lub 1200 mm. Podana długość oraz szerokość dotyczy zarówno palety typu trzeciego, jak i typu czwartego. Podczas magazynowania tego rodzaju palet warto zwracać szczególną uwagę na ich brzegi, ponieważ mogą pojawiać się pewne niebezpieczne sytuacje.

Typ 5A i 5B

Typ 5A i 5B to kolejne rodzaje popularnych palet drewnianych. Te modele zazwyczaj są nazywane półpaletami, ponieważ ich wymiary stanowią połowę wymiarów tradycyjnej palety. Zarówno typ 5A, jak i 5B występuje w szerokości 600 mm oraz długości 800 mm. Palety drewniane tego rodzaju najczęściej wykorzystywane są w branży, która charakteryzuje się dość szeroką konsumpcją. Dzięki temu łatwiejsze jest wyjmowanie z palety poszczególnych towarów.

Inne palety

W obecnych czasach najczęściej używane są palety o standardowych wymiarach, takich jak 1200 mm na 800, 1000 lub 1200 mm. Sporą popularnością cieszą się także tak zwane półpalety, które stanowią połowę palety tradycyjnej. Dzięki konieczności ujednolicenia wzoru palety powstała europaleta, która ma najszersze możliwości zastosowania spośród wszystkich wyrobów tego rodzaju. Można z niej korzystać zarówno w transporcie krajowym, jak i międzynarodowym. Jednak w sprzedaży można znaleźć również inne, mniej popularne typy oraz rozmiary palet, z których się tak często nie korzysta na co dzień.

Udostępnij