lider-bus.pl

Blog tematyczny o motoryzacji

Motoryzacja

Rodzaje prawa jazdy – najpopularniejsze kategorie

Rodzaje prawa jazdy – najpopularniejsze kategorie

W dzisiejszych czasach większość osób nie wyobraża sobie życia bez samochodu. Jest to najpowszechniejszy środek transportu, którym można dostać się do pracy, na zakupy czy pojechać na urlop. Prawo jazdy niejednokrotnie jest niezbędne w pracy. Mowa tu oczywiście o taksówkarzach czy kierowcach tirów. Jakie rodzaje prawa jazdy można zrobić w Polsce?

Rodzaje prawa jazdy w Polsce

Najpopularniejszą kategorią jest oczywiście kategoria B, która obejmuje auta osobowe. Jest jednak wiele innych kategorii, o których większość osób mogła w ogóle nie słyszeć. Wyróżnia się następujące kategorie: AM, A, A1, A2, B1, B+E, C, C1, C1+E, C+E, D, D1, D1+E, D+E i T, która dotyczy tramwaju. Jest tego sporo i każda z nich uprawnia do prowadzenia innego pojazdu mechanicznego. W każdej z powyższych kategorii obowiązują inne zasady dotyczące wieku czy wymagań, aby zdobyć prawo jazdy.

Jak otrzymać prawo jazdy?

Minimalnym wiekiem w przypadku prawa jazdy kategorii B jest 18 lat. Jednak w przypadku innych uprawnień ta granica jest nieco wyższa lub niższa. Motorower może prowadzić już 14-letnia osoba, a autobus osoby powyżej 24 roku życia. Oprócz wymagań wiekowych niezbędne jest także zrobienie badań lekarskich. Czasami dodatkowo należy także wykonać badania psychologiczne. Dobrze jest znaleźć najlepszy ośrodek szkoleniowy, w którym pracują wykwalifikowani instruktorzy jazdy. Dzięki temu będzie można podejść do egzaminu na pełnym luzie z pewnością, że jest się dobrze przygotowanym.

Kiedy można stracić uprawnienia do kierowania pojazdem?

W obecnym momencie są dwa rodzaje prawa jazdy. Jedno z nich jest ważne bezterminowo i są to prawa jazdy wydane do 21 stycznia 2013 roku. Po tym okresie wszystkie dokumenty są wydawane czasowo na okres 15 lat. Nie oznacza to, że trzeba po tym czasie należy podejść ponownie do egzaminu. Trzeba jedynie wymienić dokument. Są jednak sytuacje, w których można stracić prawo jazdy. Między innymi przekroczenie limitu punktów w ciągu roku powoduje zabranie uprawnień. Przyczyną utraty prawa jazdy może być również pogorszenie stanu zdrowia fizycznego lub psychicznego bądź nieprzystąpienie do badań lekarskich. W wielu przypadkach prawo jazdy można odzyskać. Są jednak pewne sytuacje, w których uprawnienia są dożywotnio odebrane. Należy pamiętać, że jazda bez ważnego prawa jazdy jest karana. W zależności od okoliczności może być to kara pieniężna, a czasami nawet kara pozbawienia wolności. Jeśli kierowca, który ma zakaz prowadzenia pojazdów przez pewien okres, wsiądzie na kółko, to może liczyć na przedłużenie tej kary wraz z konsekwencjami finansowymi.

Udostępnij